По следите на богомилите. Изкуство, находки, символи
Рудолф Куцли
научнопопулярна
192 страници
меки корици
размер 165х235 мм
с черно-бели изображения -
122 фотографии, 269 скици, 11 карти
научнопопулярна
192 страници
меки корици
размер 165х235 мм
с черно-бели изображения -
122 фотографии, 269 скици, 11 карти
Тази книга разказва за учението на богомилите най-вече през погледа на тяхното безпрецедентно изкуство: знаци, символи, мотиви и изображения, запечатани в култовите и надгробните камъни. Книгата е разделена на пътеписна, историческа и езотерично-художествена част и е богато илюстрирана с почти 400 уникални фотографии и авторски скици – по-голямата част от които се публикуват за първи път:
Рудолф Куцли, който е последовател на Щайнер, открива корените на богомилството в първохристиянството, при апостол Павел и при манихеите. Куцли следва този раннохристиянски импулс за братство, осъществил се в условия на преследване и мъченичество, и намира неговия връх на културно въздействие в планините на днешна Македония и преждевременния залез на едно християнство на Светия дух в Босна и Херцеговина. Историческият текст и художественият анализ в книгата описват вълнуващи и доскоро разпилени картини от „еретичното“ християнство на богомилите, подложено на насилие от Запад и Изток.
Симбиозата между текст и картина, между находки и символи превръща богомилските камъни в паметници на едно духовно-историческо учение, оказало влияние върху религиозните и политическите движения за свобода през Средновековието, чийто импулс обаче и днес продължава да е актуален и да вълнува душата на съвременния човек.
Образният език на средновековните каменни изображения, възникнали през XIII и XV век основно в днешна Босна и Херцеговина, е самобитен и напълно различен от познатото европейско изкуство. Рудолф Куцли открива и фотографира огромен брой богомилски камъни и прилага карти и упътвания на местата с находките.
За да надзърне зад пластовете на времето, оставило своя отпечатък върху каменните изображения, авторът рисува и скици, които раздвижват тяхното експресивно и емоционално съдържание и се превръщат в добър указател за образния език и духовните кодове на това уникално изкуство.
Огромният снимков материал е придружен от богато и многозначимо изложение за историята и вярата на богомилите.
Освен всичко книгата представлява ценен архив за находките на богомилските камъни, чиято съдба след години на войни, вандализъм и природни въздействия става все по-неясна.
И не забравяйте да разказвате и споделяте във Facebook, Х, LinkedIn... etc.
Рудолф Куцли (03.04.1915–15.11.1998)
Като последовател на Рудолф Щайнер специалистът по изкуство и автор на над десет монографии по темата Рудолф Куцли заедно със съпругата си Гертруд Шефер основава първото щайнеристко училилище в Швейцария – École-Famille-Montolieu. Съгласно метода на валфдорските училища в него се набляга особено силно на предметите по изкуство и занаяти.
Следвайки импулса на Щайнер, Куцли разширява първоначално въведената във валдорфското обучение форма на рисуване, като обръща специално внимание на методиката и възрастовите нива, както и на ефекта от тези занимания върху „телесно-душевния-духовния-организъм”. От 1969 г. Куцли води лекции и семинари по рисуване на формите. В публикуваната за първи път негова поредица от 12 книги (1981–1987) той систематично развива бъдещото развитие за разгръщане на творческите сили чрез рисуване на живите форми.
Книгата му за изкуството на богомилите, издадена за първи път през 1977 г. - на български под заглавие "По следите на богомилите - изкуство, находки, символи" - представя обобщение от собствените изследвания и пътеписи на автора най-вече от перспективата на символиката и изкуството на богомилското движение на Балканите.